پای پرانتزی در کودکان

پای پرانتزی تقریباً در همه بچه ها به درجات مختلف وجود دارد بطوری که اگر بچه زیر ۱۸ ماه پای پرانتزی نداشته باشد تا حدودی غیر طبیعی است. به این وضعیت ژنوواروم Genu varum هم میگویند.

پا..پ

در طول رشد زانو چگونه تغییر می کند؟
پرانتزی بودن پای نوزاد در بدو تولد به علت شکل قرار گرفتن وی در شکم مادر است. این وضعیت با رشد بچه کمتر شده بطوری که در سن ۱۸ ماهگی پاهای بچه تقریباً مستقیم می شوند. بعد از آن بتدریج انحراف برعکس می شود یعنی پاها به سمت بیرون متمایل می شوند بطوری که وقتی زانو ها را به هم می چسبانیم مچ پاها از هم قدری فاصله می گیرد. شکل اندام های تحتانی در این سنین به شکل حرف X انگلیسی درمیاید. این وضعیت در سنین ۴-۳ سالگی به حداکثر می رسد و در سنین ۶ سالگی اندام های تحتانی شروع به صاف شدن کرده و بتدریج شکل اندام های یک فرد بالغ را به خود می گیرند. تمام این ها سیر طبیعی رشد انسان هستند و اگر بچه شما انطور است طبیعی بوده و نیاز به درمان ندارد.
پای پرانتزی گاهی بدنبال بیماری های خاص ایجاد می شود
ولی گاهی پای پرانتزی به علت یک بیماری و یک اختلال ایجاد می شود. بیماری بلانت Blount disease یکی از این بیماری ها است که کودکان نوپا را مبتلا می کند و موجب می شود رشد ساق در قسمت های بالای درشت نی دچار اختلال شود. در این بیماری حتی در سه سالگی هم پرانتزی شدن پا بهتر نشده بلکه پیشرفت می کند. این بیماری نیاز به درمان دارد. اگر زود تشخیص داده شود ممکن است درمان با یک بریس کفایت کند. اگر درمان با بریس موفقیت آمیز نبود ممکن است برای ممانعت از پیشرفت بیماری نیاز باشد تا از عمل جراحی استفاده شود.
این بیماری ممکن است در بچه های در سنین بلوغ هم ایجاد شود. این بچه ها معمولاً چاق هستند و معمولا درمان با بریس در این گروه سنی موفقیت آمیز نبوده و این بیماران معمولاً نیاز به عمل جراحی دارند.
گاهی پای پرانتزی در کودکان نوپا به علت بیماری های متابولیکی مثل راشیتیسم ایجاد می شود. این بیماری معمولاً به علت کمبود ویتامین D در غذا ایجاد می شود. البته علت راشیتیسم گاهی عدم توانایی بدن در جذب و یا سوخت و ساز ویتامین D است. این بیماران هم معمولا برای اصلاح تغییر شکل اندام پایینی شان نیاز به عمل جراحی دارند.

اگر پاهای بچه بعد از سن ۲۴ ماهگی همچنان پرانتزی است.شدت پرانتزی بودن زیاد است.شدت پرانتزی بودن در طرف بیش از طرف دیگر است.باید به پزشک مراجعه کنید.

پای پرانتزی چه درمانی نیاز دارد؟
همانطور که گفته شد در سنین کودکی این وضعیت طبیعی است اما چنانچه کودک تا سن ۹ سالگی این وضعیت را داشت لازم است با راه رفتن صحیح و انجام حرکات اصلاحی این ناهنجاری را رفع کرد.

 

شما ممکن است این را هم بپسندید

یک دیدگاه

There are no products
0

Your Cart