ارتباط خرو پف شبانه و کاهش قوای ذهنی

محققان میگویند مشکلات تنفسی هنگام خواب مانند خروپف کردن و خرناس کشیدن میتواند موجب کاهش زود هنگام حافظه و قوای فکری شود.

این نتیجه برپایه بررسی است که محققان در مرکز پزشکی Langone در نیویورک انجام داده اند. خبر خوب البته این است که با درمان این مشکلات با استفاده از فشار imagesمثبت ممتد در راه های هوایی continuous positive airway pressure میتوان تاثیر آن بر مغز را کم کرد.

تنها در ایالات متحده 18 میلیون نفر به آپنه خواب sleep apnea مبتلا هستند. در این بیماری نفس کشیدن به مدت کوتاهی در هنگام خواب متوقف میشود. همچنین در این کشور 90 میلیون نفر در هنگام خواب خروپف میکنند و حدود نیمی از این افراد آپنه خواب دارند. این دو مشکل تنفسی که در هنگام خواب ایجاد میشود با افزایش سن شایعتر میشود. محققان میگویند این مشکلات در حدود نیمی از مردان مسن و در 25 درصد زنان مسن وجود دارد.

محققان سابقه پزشکی 2470 نفر را که سنی بین 90-55 سال داشته و مشکلات شناختی مغز مانند الزایمر و یا کاهش حافظه یا توانایی یادگیری داشتند را مورد بررسی قرار داده و پی گیر این مسئله شدند که در چه تعدادی از این افراد مشکلات تنفس موقع خواب وجود دارد و آیا این افراد مشکلات تنفسی را درمان کرده اند یا خیر. بررسی ها نشان داد که ضعف حافظه و قوای شعوری و یادگیری در افراد معمولی بطور معمول در حوالی سنین 90 سالگی ایجاد میشود در حالیکه این اختلالات در کسانی که مشکلات تنفسی خواب دارند در سنین پایینتر و حدود 77 سال بروز پیدا میکند.

همین مطالعه نشان داد که استفاده از CPAP یا continuous positive airway pressure میتواند ارتباط بین مشکلات تنفسی خواب و کاهش قوای ذهنی در سنین بالا را از بین ببرد. این روش شامل استفاده از یک ماسک تنفسی است که فرد در هنگام خواب در جلوی دهان قرار میدهد و با استفاده از آن هوا با فشاری بیش از معمول به راه های هوایی و ریه فرد وارد میشود. در این مطالعه مشخص شد که استفاده از این درمان میتواند زمان بروز مشکلات ذهنی را حدود ده سال به تاخیر بیندازد.

شما ممکن است این را هم بپسندید

یک دیدگاه

There are no products
0

Your Cart